Fundacja PGE w ramach współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym zaangażowała się w badania nad dyspersją, tj. zdolnością przemieszczania się osobników badanego gatunku oraz badania genetyczne populacji nadobnicy alpejskiej Rosalia alpina – priorytetowego gatunku bezkręgowca dla sieci Natura 2000, zarówno w Karpatach, jak i całej Europie.
Kontynuowanie rozpoczętych w 2023 roku badań nad dyspersją oraz badań genetycznych populacji nadobnicy alpejskiej Rosalia alpina, bytującej na terenie Magurskiego Parku Narodowego z wykorzystaniem wypracowanej w 2023 roku metodyki znakowania wizualnego, pozwoli poprawić skuteczność działań ochronnych dla tego gatunku.
Z końcem lipca br. Magurski Park Narodowy zakończył badania genetyczne nadobnicy alpejskiej. W ramach badań, zrealizowanych w latach 2023-2024 przez Park we współpracy z Fundacją PGE, przebadano zdrowotność populacji tego chrząszcza z obszaru Parku. Z analiz laboratoryjnych wynika, iż tamtejszą populację cechuje umiarkowany poziom zmienności genetycznej oraz stosunkowo wysoki poziom wsobności, świadczący o krzyżowaniu się ze sobą blisko spokrewnionych osobników. Pomimo tego faktu, zmienność genetyczna populacji nadobnicy alpejskiej z obszaru MPN jest wyższa niż w innych, przebadanych w Europie lokalizacjach, co świadczy o tym, że Park jest cennym rezerwuarem genów (lub rezerwuarem tego zagrożonego w skali całej Europy owada) dla tego zagrożonego w skali całej Europy owada.
W ramach projektu elementem, który wciąż podlega badaniom są zdolności dyspersyjne nadobnic, tj. zdolności do migracji poszczególnych osobników badanego gatunku. Od około połowy czerwca wraz z pojawieniem się gatunku rozpoczęto znakowanie indywidualne osobników. Obecnie wciąż trwa znakowanie i poszukiwanie oznakowanych owadów. Ostatnim elementem projektu, będzie przygotowanie publikacji podsumowującej uzyskane wyniki, zarówno w zakresie genetyki jak i dyspersji osobniczej. Przygotowanie publikacji planowane jest na koniec 2024 r.
Nadobnica alpejska to jeden z symboli Magurskiego Parku Narodowego, jaki Beskidu Niskiego, a także priorytetowego gatunku bezkręgowca z punktu widzenia sieci Natura 2000, zarówno w Karpatach, jak i w całej Polsce. Nadobnica wpisana jest również do Czerwonej Księgi gatunków zwierząt prawnie chronionych w Polsce ze względu na spadek jej liczebności. Przyczyna wymierania gatunku i zanikania jego populacji nie jest rozpoznana. Współpraca Fundacji PGE i Magurskiego Parku i wspólnie przeprowadzone badania mają na celu uzyskanie odpowiedzi na te pytania.