15 marca rozpoczną się eliminacje do drugiej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023, w którym zadaniem jest zbudowanie modelu turbiny wiatrowej. Jest to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.

Odnawialne źródła energii to przyszłość krajowej gospodarki. Z roku na rok w Polsce wytwarza się coraz więcej zielonej energii. Liderem w tym zakresie jest PGE Polska Grupa Energetyczna, której farmy wiatrowe i fotowoltaiczne już teraz produkują tyle energii, żeby zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię dla województwa łódzkiego. Wraz z rozwojem OZE w Polsce, rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną kadrę. Dlatego PGE angażuje się w popularyzację tej tematyki wśród dzieci i młodzieży – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zadaniem konkursowym jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Gotowe maszyny są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa prędkość obrotowa, największa moc, największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji decyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej. W trakcie trwania konkursuw mediach społecznościowych, na TikToku i Facebooku oraz na stronie internetowej pgeturniejmaszyn.pl publikowane będą filmy i animacje, wyjaśniające poszczególne etapy budowy turbiny.

Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do pierwszego etapu konkursu, który odbędzie sięw formie eliminacji regionalnych  w: Siedlcach (15 III), Wrocławiu (17 III), Poznaniu (18 III), Szczecinie (20 III), Wejherowie (22 III), Końskich (24 III) Jarosławiu (25 III), Katowicach (27 III). Najlepsze 50 drużyn wyłonionych podczas eliminacji, uzyska prawo startu w ogólnopolskim finale, który odbędzie się 24 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektówi rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają natomiast bony pieniężne o wartości: I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł, III miejsce 1500 zł, IV miejsce 800 zł, V miejsce 400 zł.

Jako organizatorzy jesteśmy zadowoleni z ciągłego rozwoju konkursu. Co roku obserwujemy wzrost liczby uczestników oraz poziom zaawansowania przygotowywanych przez uczniów turbin. Cieszy nas również fakt, że turniej przyczynia się do zwiększenia zainteresowania przedmiotami technicznymi. Jak przekazują nam nauczyciele starty uczniów w naszych konkursach przyczyniły się do ponownego wyposażenia pracowni technicznych w ich szkołach – powiedział Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

W 2022 roku, w pierwszej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy przygotowali łącznie 351 turbin wiatrowych. Finał zeszłorocznej edycji odbył się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Organizatorem PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023 jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Partnerem Strategicznym konkursu jest Fundacja PGE. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronami honorowymi wydarzenia są Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Po raz pierwszy w historii konkursu jest on również objęty patronatem honorowym przez Politechnikę Warszawską.

gkpge_fundacja_site