Fundacja PGE w 2024 r. kontynuowała wsparcie monitoringu bociana czarnego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ze środków przekazanych przez Fundację PGE sfinansowano zakup loggera GPS dla bociana czarnego oraz usługi alpinistyczne związane z montażem i obsługą fotopułapek na drzewach gniazdowych.

Bocian czarny w odróżnieniu od bociana białego gniazduje w lasach. Swoje gniazda zakłada na starych drzewach, najchętniej w miejscach rzadko uczęszczanych przez ludzi. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

W 2024 roku służby Biebrzańskiego Parku Narodowego kontynuowały monitoring gniazd i lęgów bociana czarnego, także z wykorzystaniem fotopułapek. Szczególne zainteresowanie tym gatunkiem wynika ze znacznego spadku jego liczebności na obszarze Parku w ciągu ostatnich dwóch dekad, niewielkiej obecnie liczby zajętych gniazd i niskiego sukcesu lęgowego.

Monitoring wykazał obecność w sezonie lęgowym na gniazdach w granicach BbPN trzech par bocianów czarnych (hajstr), z których do lęgów przystąpiły dwie. Żadna z nich nie osiągnęła sukcesu lęgowego. W jednym przypadku strata lęgu nastąpiła na etapie jaj. W drugim, w rejonie Czerwonego Bagna, z trzech złożonych jaj wykluły się dwa pisklęta, jednak pierwsze dni po wykluciu przeżyło tylko jedno z nich. W wieku 35 dni młody bocian czarny został zaobrączkowany i wyposażony w logger GPS. Niestety prawie odchowany młody, w wieku 57 dni, został upolowany na gnieździe przez dorosłego bielika. Bielik, nie wiadomo, czy ten sam osobnik, odwiedził to gniazdo także tuż przed lęgiem, dn. 12.04.2024 r.

Dla porównania w 2023 r. do lęgów w BbPN, w tych samych gniazdach, przystąpiły również 2 pary hajstr. Obydwie osiągnęły wówczas sukces lęgowy, szczęśliwie unikając drapieżników i wyprowadzając łącznie 7 młodych.

Zebranie powyższych danych było możliwe dzięki wsparciu Fundacji PGE.

W 2023 r. ze środków Fundacji PGE pokryto koszty zakupu nadajnika telemetrycznego, dwóch wideopułapek oraz część kosztów usług alpinistycznych polegających na wejściu na drzewa gniazdowe w celu montażu i obsługi  zakupionych urządzeń. Wcześniej Fundacja PGE wsparła budowę sztucznej platformy dla bociana czarnego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zastąpiła ona stare  i zniszczone gniazdo zajmowane przez parę tych ptaków oraz umożliwiła bezpieczne odchowanie piskląt.

gkpge_fundacja_site