Fundacja PGE sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Jest to pierwsza taka baza w Polsce, zbierającaw jednym miejscu personalia osób, które zginęły na ulicach Warszawy z rąk niemieckich okupantów podczas II Wojny Światowej. 

Dotychczas na znajdujących się w przestrzeni miejskiej Warszawy Tablicach autorstwa Karola Tchorka widniała jedynie liczba ofiar. Dlatego w trosce o zachowanie pamięci o ogromie ofiar poniesionych przez Naród Polski podczas II Wojny Światowej, we współpracy z historykami przygotowaliśmy elektroniczną bazę. Pozwala ona na poznanie nazwisk, zawodów i wieku ponad 3100 ofiar, często całych rodzin – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Baza umożliwia wyszukanie personaliów zamordowanych przez Niemców osób po danej lokalizacji lub nazwisku. Została przygotowana przez zespół autorski, składający sięz historyków, współpracujących z Fundacją PGE w ramach projektu Tablice Pamięci.

Stworzyliśmy wykaz ofiar niemieckich zbrodni przypisanych do konkretnej tablicy Karola Tchorka. Zadanie to nie było proste – ogrom dokonanych zbrodni, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego 1944 r. – utrudniał stworzenie pełnej listy. Przygotowując ten wykaz wykorzystaliśmy nie tylko istniejącą literaturę przedmiotu, ale także zeznania i relacje mieszkańców, głównie z lat 40. ubiegłego wieku czy opracowania wykonane w Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi Wiktor Cygan, historyk, członek zespołu opracowującego wykaz ofiar niemieckich zbrodni w czasie II Wojny Światowej.

Strona oraz aplikacja Tablice Pamięci są stale rozbudowywane. Aktualnie zawierają m.in. materiały edukacyjne, bibliotekę mediów, wystawę on-line obrazującą ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji.

Umieszczone przy Tablicach Tchorka dwujęzyczne tabliczki informacyjne posiadają kod QR pozwalający poznać historię każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie, a teraz także nazwiska osób, które w tych miejscach zginęły.

Fundacja PGE, poprzez projekt Tablice Pamięci, wspiera działania w obszarze edukacji historycznej i przybliża tematykę represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej.

Projekt „Tablice Pamięci” realizowany jest od 2018 roku. W jego ramach Fundacja PGE przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy. Wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Zamontowała ponad 120 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka oraz wyczyściła i zakonserwowała 104 tablice. Zaprezentowała wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939 – 1945” na Dworcu Centralnym w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego oraz przed budynkiem PGE na ul. Mysiej 2. We współpracy z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, Fundacja PGE przeprowadziła program dla szkół „Miasto Pamięci” oraz we wrześniu 2021 r. zorganizowała wystawę i koncert „Warszawa Miasto Bohaterów” na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Zorganizowała również koncert  „Miasto Pamięci”, który odbył się 5 października 2019 r. w Muzeum Wojska Polskiego oraz  wsparła rewitalizację Skweru Męczenników Warszawskiej Woli zlokalizowanego przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie.

gkpge_fundacja_site