Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowała animację o Żołnierzach Wyklętych, upamiętniając w ten sposób polskich bohaterów walczących z sowieckim terrorem.

Żołnierze Wyklęci walczyli przeciwko sowieckiej agresji i nowej fali terroru, która wypełniła polskie ziemie po 1945 roku. Poprzez swoją walkę o prawdę i wolność, sprzeciwiali się komunistycznemu systemowi. Dzisiaj naszym zadaniem jest pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wkroczenie sowietów na tereny Polski przyniosło powojenną falę terroru. W maju 1945 roku, miesiącu, który przyniósł większości Europy pokój, na ziemiach polskich 3 dywizje NKWD i oddziały armii czerwonej wprowadzały nowy porządek siłą. W samym tylko 1945 roku oddziały NKWD aresztowały na ziemiach polskich ponad 47 tysięcy osób, wielu z nich to byli członkowie Podziemnego Państwa Polskiego, ale też kobiety i dzieci.

Członkowie polskiego podziemia antykomunistycznego sprzeciwiali się narzuconemu siłą komunistycznemu systemowi. W okresie 1945-1947 przeprowadzili 1071 ataków na posterunki MO, siedziby UB, więzienia i obozy NKWD oswobadzając tysiące osób. Jedną z największych akcji podziemie niepodległościowe przeprowadziło w podwarszawskim Rembertowie, gdzie od września 1944 działał specjalny obóz NKWD numer 10, w którym przetrzymywano tysiące żołnierzy Armii Krajowej przez zesłaniem ich w głąb ZSRR. W nocy z 20 na 21 maja 1945 roku grupa 44 żołnierzy dowodzona przez ppor. Edwarda Świderskiego „Wichra” przeprowadziła atak na obozową bramę i złamała opór strażników. Tej nocy wolność odzyskało 500 osób.

PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje działania z zakresu pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach. Głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu jest Fundacja PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Dodatkowo, w 80. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej, zorganizowała z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej.

gkpge_fundacja_site