W ramach wspólnych działań, dzięki wsparciu Fundacji PGE zakupiono elektryczne rowery dla wolontariuszy i edukatorów parku.
W Polsce mamy 23 parki narodowe. Cieszę się, że jako PGE możemy wspierać już trzynaście z nich. Zdajemy sobie sprawę, że ochrona zaczyna się od nasi wiemy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć wolontariuszy i edukatorów Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy wspólnie działają na rzecz ochrony i edukacji środowiskowej. Jestem przekonana, że zakupione przy wsparciu Fundacji PGE rowery elektryczne przyczynią się do poprawy efektywności ich pracy oraz promowania zrównoważonej mobilności – mówi Katarzyna Wasilewska, Wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.
W ramach programu „Wolontariat dla Tatr” działającego w Tatrzańskim Parku Narodowym już od 2007 roku, blisko 5000 osób z Polski i zagranicy miało nie tylko okazję aktywnie wesprzeć ochronę przyrody, ale także rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze oraz zdobywać doświadczenie. Z kolei w ramach programu „PoSzlaki” w sezonie letnim edukatorzy codzienne ruszają w teren, by poprowadzić prelekcje w sześciu popularnych miejscach, przybliżając turystom tatrzańską przyrodę, zasady Parku oraz kwestie bezpieczeństwa.
Serdecznie dziękujemy Fundacji PGE za wsparcie i znaczącą dotację na zakup elektrycznych rowerów dla naszych wolontariuszy i edukatorów. Jest to niezwykle wartościowy krok w stronę zrównoważonej mobilności i skuteczniejszej ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym. Dzięki wsparciu Fundacji nasi wolontariusze oraz edukatorzy będą mogli dotrzeć do miejsc, w których prowadzą działania edukacyjne i ochronne, w sposób bardziej ekologiczny, bez konieczności używania pojazdów spalinowych. Mamy nadzieję, że jest to początek długoterminowej współpracy z Fundacją PGE, która również, jak Tatrzański Park Narodowy, dąży do wdrażania prośrodowiskowych rozwiązań. Wspólnie chcemy pokazać, że nawet najdrobniejsze działania, jak wybór odpowiednich środków transportu, mają znaczenie i przyczyniają się do ochrony tego niezwykłego miejsca. Razem możemy więcej – dziękujemy - podkreśla Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
TPN to jedyny park narodowy w Polsce o charakterze alpejskim. Misją TPN jest ochrona i pomoc w zrozumieniu przyrody i kultury Tatr oraz umożliwienie doświadczania ich przez obecne i przyszłe pokolenia. Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Z rosnącą w ostatnich latach liczbą turystów, bliską już 5 mln rocznie, należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. TPN o powierzchni 21197 ha jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Najwyższe szczyty w Parku przekraczają wysokość 2400 m n.p.m. (Rysy: 2499 m n.p.m.). TPN cechuje wysoka bioróżnorodność, rośnie tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których blisko dwustu nie zobaczymy w innych rejonach kraju. Wśród zwierząt szczególnie cenne są reliktowe gatunki wysokogórskie – świstak i kozica oraz duże ssaki drapieżne – wilki rysie i niedźwiedzie. Do dyspozycji turystów jest 275 km znakowanych szlaków pieszych. Zimą mogą z nich korzystać także narciarze skiturowi. Na terenie Parku można uprawiać także narciarstwo alpejskie, taternictwo i taternictwo jaskiniowe.
Fundacja PGE od lat jest zaangażowana w działania i projekty mające na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Aktywnie angażuje się w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Wspiera także Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Park Narodowy „Bory Tucholskie” i Tatrzański Park Narodowy w działaniach na rzecz ochrony przyrody, projektach edukacyjnych i naukowo-badawczych. Fundacja PGE współpracuje także z Ligą Ochrony Przyrody, by wspólnie realizować działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.