Grupa PGE jest liderem rozwoju polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.  Dlatego w ramach projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” przybliżyła tematykę inwestycji w morskie wiatraki mieszkańcom i turystom odwiedzającym Lubiatowo, Łebę, Ustkę i Międzyzdroje. W lipcu i sierpniu ponad 11 tysięcy osób skorzystało z atrakcji przygotowanych przez PGE, a jednocześnie poszerzyło swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Morskie farmy wiatrowe to projekt strategiczny dla Grupy PGE. To przyszłość polskiej energetyki, ale również ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki. Projekt „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” zorganizowany nad polskim morzem miał za zadanie przybliżyć tę inwestycję i jej korzyści nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również pokazać jej wpływ na życie wszystkich Polaków. Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami odwiedzających. Z nadmorskich atrakcji przygotowanych przez PGE skorzystało ponad 11 tysięcy osób. To pokazuje, że nasze inwestycje cieszą się dużym zainteresowaniem i są ważne dla Polaków - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Grupa PGE przygotowała specjalne strefy edukacyjno-warsztatowe oraz wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów odwiedzających cztery nadmorskie miejscowości: Lubiatowo, Łebę, Ustkę i Międzyzdroje. Na „Plaży PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” można było skorzystać ze ścieżki wiedzy, zawierającej interaktywne elementy m.in.: plansze edukacyjne, okulary wirtualnej rzeczywistości, Twister PGE, Giga Memory PGE, planszówka, Koło Fortuny PGE, czy energorower, na którym odwiedzający wykręcili 536 kWh energii. Centralnym punktem strefy był infokiosk z cyklem interaktywnych prelekcji kończących się quizem na temat korzyści, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo każdy, niezależnie od wieku, mógł zostać operatorem miniturbiny wiatrowej oraz dowiedzieć się, jak działa ręczny model elektrowni wiatrowej czy mini-wersja generatora wiatrowego. Energetyczni Odkrywcy biorąc udział w atrakcjach zdobyli ponad 14 tysięcy nagród.

PGE zaprezentowała również imponującej skali turbinę wiatrową. Specjalna makieta turbiny znajdowała się w otoczeniu innych rozpoznawalnych obiektów, takich jak: Latarnia Morska w Świnoujściu, biurowiec „Zieleniak” w Gdańsku czy wieża Eiffla w Paryżu.

Na Plaży PGE można było dowiedzieć się więcej o jednym z mieszkańców Morza Bałtyckiego - kaczce lodówce. Kaczka ta została objęta ścisłą ochroną gatunkową na terenie Polski. PGE dostosowała projekt morskich farm wiatrowych do potrzeb kaczek lodówek, które zimują na Ławicy Słupskiej objętej obszarem Natura 2000 i sąsiadującej z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W tym celu zrezygnowano z zabudowy turbinami wiatrowymi akwenu przylegającego do Ławicy Słupskiej oraz utworzono korytarz przelotowy, by ułatwić kaczkom lodówkom dostęp do żerowisk.

W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” odwiedzający w weekendy strefy mogli brać udział w warsztatach z Nadleśnictwem oraz z Ratownictwem Wodnym WOPR. Przedstawiciele Nadleśnictwa wspólnie z dziećmi wykonywali hotele dla owadów, a następnie pokazywali sieć zależności dostosowaną do tematyki leśnej i energetycznej. Zaś ratownicy WOPR przeprowadzili warsztaty z zakresu pierwszej pomocy oraz uczyli zasad prawidłowego i bezpiecznego zachowania nad wodą.

W weekendy na odwiedzających czekały atrakcje: spotkania z zawodnikami PGE Skry Bełchatów – Mikołajem Sawickim i Sebastianem Adamczykiem, pokazy kina plenerowego oraz wyjątkowe akustyczne koncerty o zachodzie słońca.

Morskie farmy wiatrowe to jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się sektorów europejskiej energetyki. W przyszłości lokalizacją farm wiatrowych stanie się również Bałtyk. W Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej powstaną turbiny, które będą produkować czystą energię dla milionów gospodarstw domowych. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce przyniesie korzyści w wielu wymiarach: ekonomicznym, środowiskowym, społecznym oraz bezpieczeństwa energetycznego. Morska energetyka wiatrowa będzie stanowić źródło zeroemisyjnej energii i zapewni wsparcie transformacji energetycznej Polski.

Więcej informacji na stronie www.plazapge.pl