Ponad 1500 osób wzięło udział w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023”. Łącznie przygotowali oni 507 turbin wiatrowych. W poniedziałek, 24 kwietnia br.,w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Finał „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych, w którym udział wzięło 50 drużyn z całej Polski.

Cyklicznie organizowane turnieje – maszyn wodnych i wiatrowych – stwarzają uczniom szkół podstawowych i średnich możliwość weryfikacji wiedzy teoretycznej z przedmiotów ścisłych oraz ich umiejętności praktycznych. Są wyjątkową formą doskonalenia zdolności dziecii młodzieży, a także znakomitym sposobem inspirowania uczniów do pogłębiania zainteresowań, podejmowania wyzwań, a także świadomego odkrywania fascynującego świata nauki i techniki - napisał Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, w liście odczytanym podczas otwarcia „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023.

Tegoroczna edycja konkursu była rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników, jak również liczby zbudowanych maszyn wiatrowych. Do rywalizacji przystąpiło ponad 1500 uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali w sumie 507 turbin, wykorzystujących do swojego działania siłę wiatru. Tak duże zainteresowanie młodzieży zarówno projektem, jak i okazją do pogłębienia wiedzy o odnawialnych źródłach energii, to dobry znak dla przyszłości polskiej gospodarki – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - PGE będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce dużą wagę przykłada do upowszechniania informacji związanych z wytwarzaniem zielonej energii, a dzięki PGE Turniejom Maszyn Wiatrowych istnieje możliwość dotarcia do młodych odbiorców  - dodaje Wojciech Dąbrowski.

Pierwszy etap konkursu, jakim były regionalne eliminacje do turnieju, rozpoczęły sięw połowie marca br. Zadaniem uczestników było zbudowanie, zgodnie z wytycznymi regulaminu, modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów maszyny były następnie testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa prędkość obrotowa, największa moc, największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji decydowała o miejscu w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie do rywalizacjiw Turnieju Finałowym stanęło 50 najlepszych drużyn, po 25 ze szkół podstawowychi  ponadpodstawowych.

PGE Turniej Maszyn Wiatrowych wymaga od uczniów nie tylko znajomości zagadnień teoretycznych, ale także zdolności manualnych. Tym bardziej cieszymy się z faktu,że zainteresowanie naszym konkursem rośnie z edycji na edycję. Naszym celem jest nie tylko promowanie korzyści płynących z rozwoju energetyki odnawialnej, ale również zachęcenie uczniów do rozwoju w kierunku przedmiotów ścisłych i technicznych – powiedział Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

Po wyrównanej rywalizacji na pierwszym miejscu wśród szkół podstawowych z wynikiem 180 pkt znalazła się drużyna „Skejterka” ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Darłowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła drużyna „TM-5” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich osiągając rezultat 250 pkt w klasyfikacji generalnej.

Laureaci turnieju finałowego w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody o wartości:I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł, III miejsce 1500 zł, IV miejsce 800 zł, V miejsce 400  zł. Dla opiekunów najlepszych drużyn organizator przygotował nagrody o wartości 1500 zł.

Trwający kilka godzin konkurs, umożliwił także wszystkim uczestnikom zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz skorzystanie z dostępnych na miejscu atrakcji. Dodatkowo studenci z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej prezentowali swoje wyjątkowe projekty.

W 2022 roku, w pierwszej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy przygotowali łącznie 351 turbin wiatrowych. Finał zeszłorocznej edycji odbył się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Na jesieni br. odbędzie się konkurs PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023.

Organizatorem PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023 jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Partnerem Strategicznym konkursu jest Fundacja PGE. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych, 2023” objęty został patronatem honorowym przez Ministra Edukacji i Nauki, Wojewodę Mazowieckiego oraz Politechnikę Warszawską.

gkpge_fundacja_site