„Energetyczny tornister” to partnerski program Fundacji PGE i spółek Grupy Kapitałowej PGE. Jest to kontynuacja prowadzonej od kilkunastu lat akcji łódzkich energetyków. Polega ona na obdarowaniu uczniów klas pierwszych wyprawkami szkolnymi. Spółki Grupy Kapitałowej PGE wraz z Fundacją PGE, przy współpracy z lokalnymi samorządami i ośrodkami pomocy społecznej przekazują co roku potrzebującym dzieciom wyprawki, dzięki którym swoją przygodę ze szkołą rozpoczynają pełni pozytywnej energii.

Początek września to co roku wyjątkowy czas dla wszystkich uczniów, w szczególności tych najmłodszych, którzy są dopiero na początku swojej szkolnej przygody. To właśnie na nich co roku czekają wspaniałe wyprawki. W przekazanych tornistrach znajdują się najpotrzebniejsze przybory szkolne: zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki z pełnym wyposażeniem, farby, pędzelki, kredki, klej, nożyczki, plastelina, bibuła i inne przybory niezbędne do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

W 2019 roku spółki PGE GiEK, PGE EJ1, PGE S.A. oraz PGE EO wspólnie z Fundacją PGE przekazały najmłodszym uczniom łącznie 701 energetycznych tornistrów z pełnym wyposażeniem. Szkolne wyprawki trafiły do uczniów z 8 województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

W latach 2015-2019 Fundacja PGE i spółki GK PGE przekazały dzieciom ponad 10 000 tornistrów.