Druga edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” rozstrzygnięta

Na PGE Narodowym w Warszawie odbył się finał „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022”.W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkółz całej Polski. W finale wystartowały 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych.

„Gorąco sprzyjam idei, która nie tylko uwrażliwia młodzież na problematykę związanąze środowiskiem naturalnym i pobudza jej kreatywność, ale przede wszystkim zachęcado wykorzystywania potencjału najnowszych technologii do ochrony oraz rozwoju najbliższego otoczenia. Cieszę się, że stwarzają Państwo uczniom odpowiednie warunkido pracy nad drużynowymi projektami w warunkach szlachetnej rywalizacji. Głęboko wierzę, że dzięki takiemu modelowi nauczania, w którym teoria zbiega się z praktyką, młodzi ludzie zyskują szansę na pogłębianie pasji technicznych, świadomości społecznej odpowiedzialności za wspólne dobro, jak również wpływu na kształtowanie bliższego i dalszego otoczenia” – napisał Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, w liście odczytanym podczas otwarcia finału „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022”.

Już w dwudziestoleciu międzywojennym polska energetyka była w dużym stopniu oparta na elektrowniach wodnych. W naszym kraju funkcjonowało wówczas ponad 6.500 obiektów wykorzystujących energię wody. PGE, jako największe przedsiębiorstwo energetycznew Polsce, jest spadkobiercą polskiej energetyki. Konkurs „Turniej Maszyn Wodnych” przyczynia się do popularyzacji wiedzy o tym segmencie energetyki wśród najmłodszych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że z edycji na edycję angażuje się w niego coraz więcej młodych, zdolnych ludzi – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, w tym w szczególności hydroenergetykę. W tym roku, odbyła się już druga edycja konkursu. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do pogłębiana wiedzy zdobytejw szkole oraz umożliwienie zastosowania jej w praktyce podczas budowy maszyn. Konkurs popularyzuje wśród młodzieży przedmioty ścisłe i nauki techniczne oraz rozwija zdolności manualne.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju. Zadaniem uczestników jest zbudowanie, zgodnie z wytycznymi regulaminu, modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarkana wysokość 2 metrów. Konkurs rozgrywany jest w dwóch konkurencjach: w konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Do ścisłego finału w Warszawie zakwalifikowały się 53 najlepsze drużyny, spośród 326, które przystąpiły do rywalizacji w eliminacjach regionalnych, które odbyły się w Jarosławiu (14 X), Katowicach (15 X), Siedlcach (18 X), Skierniewicach (19 X), Wrocławiu (21 X), Poznaniu (22 X), Szczecinie (24 X) i Wejherowie (26 X).  W „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” łącznie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli reprezentujących 150 szkół z całej Polski.

W finale konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022”, w kategorii szkół podstawowych zwyciężyły następujące drużyny:

  • w konkurencji „MOC”:

WODNE NIMFY ze Szkoły Podstawowej w Stradomi Wierzchniej z czasem 7,933 sekundy;

  • w konkurencji „WYDAJNOŚĆ”:

THOR ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie ze zużyciem wody  2,33 litra.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:

  • w konkurencji „MOC”:

KILERÓW DWÓCH ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim z czasem 7,065 sekundy;

  • w konkurencji „WYDAJNOŚĆ”:

ALPAKAMAN V3 z Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie ze zużyciem wody  2,05 litrów.

 

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci bonów Sodexo w wysokości 3 000 PLN, a ich opiekunowie w wysokości 1 500 PLN. Laureaci II miejsca otrzymali bony w wysokości 2 000 PLN, a trzeciego 1 500 PLN.

Najlepsze turbiny zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawiew Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Organizatorem „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, partnerem tytularnym konkursu. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” objęty został także patronatem honorowym przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Więcej informacji na stronie: www.pgeturniejmaszyn.pl