Ponad 18 tysięcy mieszkańców i turystów, spędzających wakacje nad polskim morzem, odwiedziło strefę edukacyjną zorganizowaną przez Fundację PGE - „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”.

II edycja naszego projektu edukacyjnego spotkała się z jeszcze liczniejszym odbiorem niżw zeszłym roku. Z edukacyjnych stref PGE skorzystało ponad 18 tys. osób, co pokazuje,że z każdym rokiem morskie farmy wiatrowe budzą coraz większe zainteresowanie. To ważne, żeby jak najwięcej osób miało możliwość dowiedzenia się o morskiej energetyce wiatrowej, która już niedługo zmieni oblicze polskiej energetyki i zapewni nam niezależność energetyczną – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”, od 8 lipca do 16 sierpnia, na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie znajdowały się specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.

Na odwiedzających Plaże PGE czekało kilka stref tematycznych, w tym m.in. strefa interaktywnej edukacji, strefa wiedzy, strefa edukacyjno-warsztatowa czy strefa sportowa.

Uczestnicy biorąc udział w atrakcjach zdobyli ponad 16 tysięcy nagród i wytworzyli 879 kWh energii na energo-rowerze.

W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” odbyły się trzy spotkaniaz przedstawicielami Nadleśnictw ze Szczecinka, Lęborka i Choczewa, podczas których można było wziąć udział w warsztatach wypalania w drewnie, z rozpoznawania śladów zwierząt na piasku czy budowania domków dla owadów. Podczas pokazów Ratownictwa Wodnego WOPR ze Słupska i Gniewina można było zdobyć wiedzę na temat pierwszej pomocy. Co weekend odbywały się również spotkania ze sportowcami wspieranymi przez PGE, w tymz przedstawicielami Kadry Narodowej w windsurfingu m.in. Zofią Klepacką, Maciejem Rutkowskim i Mają Dziarnowską. Dodatkowo w każdą niedzielę miały miejsce pokazy kina plenerowego oraz akustyczne koncerty o zachodzie słońca z udziałem takich muzyków, jak: harfistka – Alicja Garczarek, saksofonista – Aleksander Kamiński czy skrzypek – Natan Kosętka.

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany przez Fundację PGE w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją projektu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim, zgodnie z którym do 2040 roku PGE będzie posiadać przynajmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach